Ülespöörde all mõeldakse põrandalt vertikaalsele pinnale  epoliivast valmistatud (põranda)liistu.
Epopõranda ülespööre on paljude tellijate ja projekteerijate soov tööstuslike põrandate ehitamisel. Epomassi ülespöördeid seinale tehakse nurgakaitse ja ka hüdroisolatsiooni eesmärgil. Tundub vajalik tehniline lahendus. Aga nagu ikka, ei ole kõik nii lihtne, kui esmalt lugedes paistab.

Ülespööre on teatud tööstuslikes ruumides vajalik ja selles pole vaja kahelda. Kuid tuginedes pikale kogemusele epopõrandate tegemisel, räägin seekord probleemist, millega tellijad võivad kokku puutuda, kui valivad sellise tehnilise lahenduse. 
Ehituses on tööde graafikud pingelised, nii ehitajad kui ka tellijad teavad seda. Alati on kõikide tööde tegemisega kiire ja ka epopõrand tehakse betoonile, mis ei ole lõplikult "valmis".

Visandasin ühele tellijale joonise, et kirjeldada ülespöörete korral probleemide tekkimise mehhanismi. Mahukahanev betoon tekitab tugevaid pingeid ja neid uusehitustes vältida ei saa. Vasakul pool on näha ülespööre ja nn "pingeline" ala.


Ülespööretega tekkivad olukorrad on esitatud järgmistel fotodel. Tööde tegijateks on olnud erinevad firmad.

Mida teha?
1. Kui ülespööre on hädavajalik, siis värskete betoonide korral tuleb leppida aasta jooksul tekkivate pragudega.
2. Kui on aega, siis viivitada ülespöörde tegemisega ja oodata betooni valmimist. Epopõrand kindlasti teha.
3. Kui tegemist ei ole niiskete või märgade ruumidega, siis ülespööre ei ole hädavajalik ja soovitame ülespöördest loobuda.

Allpool olevale joonisele visandasin süsteemi, mida saab edukalt kasutada ülespöörde asemel.


Ja tulemus on selline....


Valik on teie, aga olete hoiatatud :)

Helista, sest meil on kogemus ja inseneri teadmistele tuginevad lahendused ning need toimivad.